AKO VYBERAŤ PARFUM
Parfumérstvo je veľmi staré a špecifické umenie. Tvorcov vôní v minulosti často vyvažovali i zlatom. Každý z nás má iný vkus a iný nos na vône. Doslova. Poďme sa preto bližšie pozrieť na to, ako si pre seba vybrať tú správnu vôňu.
Parfum, parfumová voda, toaletná voda, kolínska voda, telový sprej... Aký je medzi nimi rozdiel? Kým sa vyberiete do najbližšej parfumérie, mali by ste toto názvoslovie ovládať. Spomínané rozdelenie vám napovie, koľko tá ktorá vôňa vydrží a v akej cenovej hladine sa pri výbere pohybujete. Ide o pomer, resp. percento tzv. vonných esencií, ktoré dané vône obsahujú. Konkrétne čisté parfumy sú najkoncentrovanejšie, čo v praxi znamená 20-40% vonných esencií vo flakóne a cenu aj niekoľko sto eur za balenie. Rozšírenejšie sú preto parfumové vody (10-20%) a najznámejšie toaletné vody (4-10%), pri ktorých bude na cenovke suma rádovo v desiatkach eur. V tomto odvetví platí priama úmera, že čím vyššie percento vonných esencií, tým vôňa dlhšie vydrží. Najkvalitnejšie parfumy vydržia spravidla až 12 hodín. Potom už si stačí zvoliť, aký typ vône je pre vás ten pravý - kvetinový, ovocný, chypré, drevitý či skôr orientálno-korenistý?
Pri výbere vôní platí niekoľko zlatých pravidiel. Predovšetkým je ťažké vyberať tento typ kozmetiky niekomu inému. Môžete sa minúť vkusu dotyčného. Keď však chcete urobiť radosť sebe, skúste dodržiavať niekoľko nasledujúcich rád. Vôňu vždy (vždy!) skúšajte na čistej pokožke. Nikdy nie na testovacom papieriku. To isté platí aj o nosení akejkoľvek vône. Ide totiž o to, že jej zloženie reaguje s vaším pH. Preto jedna vôňa nikdy nebude voňať na dvoch ľuďoch rovnako. Ďalej nezabudnite, že pri hľadaní tej svojej skúšajte naraz vždy maximálne tri. Predídete tým miešaniu vôní a aj bolesti hlavy. Zabudnite na privoniavanie ku káve alebo iným trikom na neutralizovanie čuchových buniek. Radšej sa na hodinku niekde prejdite a potom sa do obchodu vráťte. Pri používaní vôní sa riaďte heslom „menej je viac“. Vraví sa, že keď si nájdeme „tú svoju“, sami na sebe ju prestávame cítiť. Vnímajú ju len ľudia okolo nás. Tak nech je to pre nich príjemné, nie rušivé.
Takisto je dobré vône občas striedať a nezostávať len pri jednej. Na zmenu najlepšie poslúži obmena ročných období. V lete väčšinou volíme ľahšie vône s kvetinovými, citrusovými či akvatickými tónmi. Naopak, v zime zahrejú korenistejšie a výraznejšie. Aplikujte vždy na pulzujúce miesta – krk, zápästia a pokojne aj do podkolennej jamky a ušné lalôčiky. Výborné je aj vrstvenie vôní, kedy môžete využiť kozmetické sady zložené z obľúbeného parfumu, sprchového gélu, telového mlieka, deodorantu a pod. Na trhu je dnes množstvo variácií a aj tá najnáročnejšia z nás, si nájde novú priateľku v podobe vône, ktorá jej sadne ako uliata.