beauty intelligence institute

+421 915 720 518 | prolook@prolook.sk

História manikúry. Strhujúca ako najnovšie trendy v nechtovom dizajne

Viete, že drsné múry, trest smrti, automobilový priemysel a dentálne potreby majú niečo spoločné? Znie to neuveriteľne, ale tento bizarný zoznam úzko súvisí s úpravou nechtov. Pohľad do jej histórie vás presvedčí o tom, že manikúra súčasnosti je nielen vyjadrením estetiky, ale predovšetkým jemnosti. 
 

Sofistikované služby súčasných salónov krásy by určite privítali aj naši prapredkovia. Záujem o manikúru a pedikúru sa podarilo vystopovať v archeologických nálezoch už z obdobia 15-tisíc rokov pred naším letopočtom. No vtedajšia úprava nechtov si musela vystačiť s malými hrubými mušľami a vyhladenie stvrdnutej kože s pemzou. 
 

Babylonská ríša 

V starovekom Babylone sa úprave nechtov pripisovala mimoriadna vážnosť. Tamojšie kráľovné sa so svojimi manikúrovými sadami, mimochodom z čistého zlata, nechávali aj pochovávať. Farba nechtov symbolizovala spoločenské postavenie: Vyššie vrstvy používali čiernu farbu, nižšie - zelenú. Farbenie nechtov bolo dokonca súčasťou bojových príprav babylonských vojakov. Spolu s dôkladným účesom a namaľovanými perami. 
 

Staroveká Čína 

Priekopníci nechtového dizajnu pôsobiaci v Číne v treťom tisícročí pred naším letopočtom by dnes zrejme neuspeli, aj keď snahu o čo najlepší výsledok im nemožno uprieť. Farebné zmesi pripravovali z vaječných bielkov, včelieho vosku, arabskej gumy, želatíny a lupienkov z ruží či orchideí. Lenže ich procedúra bola údajne veľmi nepríjemná a trvala celé hodiny. Kto by mal dnes na toto čas?
 

Staroveký Egypt 

Kleopatra a kráľovná Nefertiti boli doslova nadšené hennou. Svoje farebné nechty vystavovali na obdiv ako symbol bohatstva a spoločenského statusu. Manikérky boli u faraónov veľmi žiadané a mali aj svoje privilégiá. Zrejme však medzi ne patrilo aj právo zomrieť so svojím klientom. Pozostatky manikérok sa našli v hrobkách egyptských panovníkov. 
 

Staroveká India 

Túžba po úprave nechtov bola často silnejšia ako sprievodná bolesť. Indické ženy ešte pár storočí pred naším letopočtom neváhali šúchať svoje nechty o drsné múry a výlučkami hmyzu si farbiť končeky prstov na rukách aj nohách. Istou satisfakciou pre trpiteľky mohlo byť, že tento spôsob skrášľovania neušiel pozornosti Alexandra Veľkého.
 

Dynastia Chou

Vývoj manikúry v Číne mal aj svoje temné stránky. Okolo roku 600 pred naším letopočtom sa na zdobenie nechtov začalo používať zlato a striebro určené však len pre vyššie vrstvy spoločnosti. Ak si nebodaj príslušník nižšej vrstvy dovolil skrášliť nechty drahým kovom alebo kameňom, čakal ho trest smrti. 
 

Dynastia Ming

Stredoveké čínske nechty dosahovali dĺžku až 25 centimetrov. V rokoch 1368 - 1644 takýmto spôsobom ukazovali príslušníci aj príslušníčky šľachty svetu, že sa neživia manuálnou prácou, prípadne, že sa chránia pred zlými silami. Starostlivosť o takéto nechty si vyžadovala kopec služobíctva, času a špeciálne chrániče - ako inak - zo zlata. 
 

Manikúra vhodná do mučiarne

Indické ženy vymenili šúchanie nechtov o drsné steny za pokrokovejší a ešte bolestivejší vynález: Do koreňa nechta si špeciálnou ihlou dávali vstrekovať organické farbivo, aby im farebné nechty rovno rástli. Chodiacou reklamou na prvotriednu starostlivosť o ruky bola anglická kráľovná Alžbeta I. Úprava nechtov sa rozšírila nielen v Európe, ale aj Amerike. Hitom bola kožená handrička a púder, kovové manikúrové sady vyzerali ako z mučiarne.  
 

Dentálne nástroje sa hlásia o slovo

Bolo to v ktorýsi deň v roku 1830, keď parížskemu lekárovi Sittovi napadlo inšpirovať sa dentálnou pomôckou a vytvoriť pomarančové drievko na úpravu nechtov. O rozšírenie tohto vynálezu sa postarala jeho podnikavá neter. Na prelome devätnásteho a dvadsiateho storočia sa starostlivosť o ruky rozšírila do celého sveta a s ňou aj farebná pasta, ktorú po nanesení na nechty bolo treba leštiť. 
 

Revolučný rok 1917

Prvý lak ružovej farby, pilníky a prevratné posolstvo časopisu Vogue "nestrihajte kožičku" prispeli k tomu, aby sa rok 1917 zapísal do histórie nielen vďaka revolúcii v Rusku. Home manikúra s odlakovačom, lakom na nechty, pomarančovým drievkom a bielidlom sa stala rovnakým hitom ako tzv. moon look, červenoružový lak nanášaný doprostred nechta, pričom mesiačik a špička ostali voľné. 
 

Automobily a zrod lesklého laku

Kto pochybuje o vrelom vzťahu žien k automobilovému priemyslu, určite netuší, že práve vysoký lesk karosérie motivoval v roku 1920  umeleckú maskérku Michelle Menard k tomu, aby vlastnosti autolaku využila v nechtovom dizajne. Jej lak už veľmi nápadne pripomínal dnešné výrobky a spustil lavínu noviniek v nechtovom priemysle. Napríklad v roku 1932 spoločnosť Revlon prišla s priehľadným lakom, do ktorého sa miešali prírodné pigmenty a to otvorilo dvere dovtedy nevídanému výberu farebných odtieňov. 
 

Vplyv Hollywoodu

V štyridsiatych a päťdesiatych rokoch minulého storočia boli už laky na nechty všade. Keď Hollywood presedlal z čierno-bieleho na farebný film, Elizabeth Taylor a Rita Hayworth vytasili do boja o diváka svetločervené odtiene. Herecké hviezdy prispeli aj k rozmachu umelých náhrad, keď si dávali nalepovať prirodzené nechty černošského obyvateľstva.  Umelá alternatíva má vraj pôvod v zubnom materiáli, ktorým si istý dentista z Filadelfie zachránil poškodený necht. Jeho patent slávil úspech napriek zápachu a nežiaducim vedľajším účinkom. 
 

Rozkvet salónov

Nechtový priemysel sa postupne zbavoval nebezpečných látok a v osemdesiatych rokoch si opäť pomohol vynálezom dentálnej starostlivosti. UV-gél, pôvodne materiál na zubné plomby, vytlačil z trhu akryl a vlákna a stal sa najpopulárnejším materiálom na spevňovanie a predlžovanie nechtov. V USA sa množili nechtové štúdiá, manikérky sa začali stretávať na veľtrhoch a nechtový dizajn sa stal plnohodnotnou profesiou. 
 

Príchod O.P.I

Aj pri vzniku súčasného svetového lídra v oblasti profesionálnej starostlivosti o nechty úradovali dentálne potreby. Práve kvôli nim vznikla pôvodne spoločnosť Odontorium Products, Inc. V roku 1981 ju však kúpil George Schaeffer. Pod jeho vedením vyvinula akrylový systém, ktorý Schaeffer spočiatku osobne predával miestnym salónom. A úspešne. Preto firma skoncovala s dentálnym programom a sústredila sa len na starostlivosť o nechty, už pod zmeneným názvom O.P.I. V roku 2010 prešla pod krídla konglomerátu Coty, Inc. a expandovala do viac ako stovky krajín na svete. Jej najväčším odberateľom na Slovensku je salón krásy ProLook v Bratislave. 

 

 

sledujte nás na sociálnych sieťach

najčítanejší článok

UPOZORNENIE: Používaním tejto stránky súhlasíte s používaním cookies
Ok
Top