História hladkej pokožky
Verili by ste, že prvé zmienky o brazílskej depilácii pochádzajú už zo starovekého Egypta? A že v stredoveku bolo módne odstraňovať si vlasy nad čelom? Prečítajte si krátku históriu (d)epilácie a buďte spolu s nami vďační za vynálezy novoveku.
Starovek
Hoci už starovekí Egypťania poznali predchodcu dnešnej cukrovej pasty, šírenie informácií nebolo také rýchle ako dnes. A tak v Grécku si ženy ochlpenie na nohách opaľovali plameňom či šúchali pemzou a v starovekom Turecku vynašli dodnes populárne nitkovanie (threading). V Rímskej ríši sa používalo kovové škrabadlo a Cézar si dokonca nechal vytrhávať porast na tvári klieštikmi. Starorímske depilačné krémy totiž obsahovali živicu, tuk z osla, koziu žlč, krv z netopiera a prášok zo sušenej vretenice. Hladká pokožka bola v staroveku znakom civilizovanosti a pre vyššie vrstvy absolútnou nevyhnutnosťou. Na povrchu vznešených Egypťanov nesmel zostať ani chĺpok, ani vlások - hlavy ovládli parochne.
Stredovek
Keďže šíriace sa kresťanstvo označovalo telo za nádobu hriechu, hygienická a kozmetická starostlivosť ustúpila na istý čas do úzadia. Odstraňovanie ochlpenia - predovšetkým na intímnych miestach - bolo doménou prostitútok: prinútili ich k tomu vši. Hladkú pokožku vzkriesila anglická kráľovná Alžbeta I., aj keď sa sústredila najmä na obočie a vlasy nad čelom, pretože ho chcela mať čo najvyššie. Ženy, pre ktoré bola kráľovná vzorom, neváhali pri odstraňovaní vlasov používať ani bandáže ponorené do zmesi octu a sušeného mačacieho trusu.
Novovek
Fancúzsky holič Jean Jacques Perret v 60. rokoch 18. storočia vynašiel britvu, okolo roku 1844 sa objavil prvý depilačný krém a krátko na to King Camp Gillette prišiel s revolučným holiacim strojčekom. V roku 1915 jeho firma vyrobila prvý holiaci strojček aj špeciálne pre ženy. Postupne sa začali šíriť aj depilačné krémy ale kvôli ich nepriaznivým účinkom na pokožku dámy ešte dlho uprednostňovali holenie. V roku 1917 sa v tlači po prvý raz v histórii objavila fotografia ženy s vyholeným podpazuším. O desať rokov neskôr začal vrčať prvý elektrický holiaci strojček - pre pánov. Dámy sa svojej verzie dočkali až v roku 1940. Šesťdesiate roky priniesli voskové prúžky a tiež pokusy s laserom, no ten si kvôli svojim ničivým účinkom na koži musel na širšie využitie počkať. Hladká pokožka v oblasti bikín nadviazala na staroveké tradície až v 70. rokoch 20. storočia. V roku 1986 vyrobili v Izraeli prvý epilačný strojček a o pár rokov neskôr začali v istom salóne na Manhattane ponúkať brazílsku depiláciu. Jej najšetrnejšia verzia je súčasťou ponuky nášho salónu krásy v bratislavskom Auparku.